Red & White

Posted in Portraits | Tags: ,

Night city

We went to the city at night to hunt for some nice light.
Posted in Fashion, Portraits | Tags: , , ,

Veronika

 

Veronika is the second girl from my facebook fans that I made a shooting with. We went near the Danube river and made these spring portraits even though some of them have autumn-like mood :)

Posted in Fashion, Portraits | Tags: , , , ,

Lesana

 

When I reached 1000 likes on my fb page I’ve decided to shoot two of my fans. Lesana is the first of the two. We headed do the Old Town in Bratislava where we created these photos together.

 

Posted in Fashion, Portraits | Tags: , ,

Kris, Alex & Daniel

We were shooting with Kris & Alex their soon to be born son Daniel. We’ve decided to have some fun in the studio and to play with the light. Alex had a chance to try out a photoassistant’s job and found out that it’s not only about looking at beautiful models :)

 

Posted in Portraits, Family | Tags: , , , ,

Paulina S / HM Models

Paulínka je šikovná modelka z agentúry HM Models Slovakia. Pôvodne sme chceli spraviť nejaké glamour portéty, ale nemali sme k dispozícii žiadny vhodný interiérový priestor. Tak sme sa rozhodli pohladať niečo iné. Nakoniec zvítazili tieto krásne staré budovy. Museli sme sa síce trošku odkloniť od pôvodného nápadu, ale za to krásne svetlo a farby to stálo.

Posted in Fashion, Portraits | Tags: , , , , ,

In the Attic

I had this idea to shoot in the old attic for quite a time. That day was very hot and the temperature in the attic was hell. There was also a ton of dust, but it was great because I could use to show light rays. The fun part was to move roof tiles to get desired balance between light on the model and light on the background. I took some pictures with medium format Mamiya camera.

Posted in Portraits | Tags: , , , ,

Dorka

Chcel som už dlhšie spraviť jednoduché portréty medzi listami stromov alebo kríkov. Nakoniec som našiel dve zaujímavé lokácie. Možno by ste nepovedali, že portréty s vŕbou boli fotené hneď pri Miletičke :)

Posted in Portraits | Tags: , , ,